Świetliki dachowe to skuteczne wsparcie w oświetlaniu budynku, pozwalające korzystać z naturalnego światła w ciągu dnia. Jest to też sposób na ograniczenie wydatków z tytułu użytkowania oświetlenia sztucznego oraz wsparcie w funkcjonowaniu systemów grzewczych. W tym artykule skupiamy się na konstrukcji świetlików, podpowiadamy z jakich materiałów powstają oraz jakie właściwości gwarantują ich najlepszą przydatność.
Świetliki z poliwęglanu – wytrzymałe, lekkie i żywotne
Do najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych należy poliwęglan, wybierany z uwagi na jego rozmaite właściwości wytrzymałościowe oraz plastyczne. Jest poddawany obróbce na zimno, co pozwala uzyskać świetliki o bardzo wymagających kształtach, na przykład łukowate. Poliwęglan jest też materiałem lekkim, a przy tym odpornym na uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do standardowego szkła, ocenia się jego wytrzymałość na ponad 250-krotnie większą. Ponadto, odznacza się atrakcyjnymi właściwościami izolacyjnymi oraz odpornością na promienie UV.
Do pozostałych materiałów stosowanych w produkcji świetlików należy akryl, standardowe szkło, PVC, aluminium, a rzadziej także inne tworzywa. Choć konstrukcja poszczególnych świetlików może się znacząco różnić, zazwyczaj posiadają ramę stalową zabezpieczoną uszczelkami. Ponadto w konstrukcji świetlika może znajdować się dodatkowy osprzęt dedykowany do jego obsługi i otwierania.
Naprawa świetlików dachowych – jakie materiały wybrać?
Choć w naprawie świetlików dachowych stosuje się najczęściej te same materiały, z których zostały wykonane, to jednak warto pomyśleć o wyborze wspomnianego wyżej poliwęglanu zamiast szkła konwencjonalnego. Nowoczesne płyty z poliwęglanu świetnie zastępują szkło, pozostawiają konstrukcję w stanie nienaruszonym, bez potrzeby przebudowy lub zmiany jej układu. Wraz z naprawą lub modernizacją starych świetlików można też pomyśleć o zmianie ich formy i zastosowaniu na przykład świetlików okrągłych lub łukowatych.
Naprawa świetlików dachowych to usługa mogąca iść w parze z całościową przebudową świetlików, a także zmianą konstrukcji ramy oraz elementów izolacyjnych. Dzięki temu nowy świetlik będzie wsparciem w nasłonecznieniu wnętrz, skuteczną ochroną przed wilgocią i zimnem. Zaletą nowoczesnych świetlików są też ich walory wizualne, nowoczesna prezencja oraz dopasowanie do bryły i estetyki budynku. Świetliki dachowe mogą zostać zamontowane na budynkach o różnym wykończeniu, kubaturze i specyficznych wymogach stawianych przez zarządców.
W naprawie świetlików dopasowujemy też warstwy izolacyjne – stosujemy płyty PIR, warstwy styropianu, wełnę mineralną oraz inne skuteczne rozwiązania. Wyznaczamy optymalny rozmiar warstwy izolacyjnej, dzięki czemu będzie zatrzymywać niskie temperatury jak i hałas dobiegający z zewnątrz. Zawsze wybieramy materiały o najlepszej gęstości, gwarantujące podniesienie zdolności izolacyjnych.