Świetlik dachowy czy okno – co wybrać?

świetlik czy okno dachoweOkno dachowe czy świetlik dachowy? Pytanie to zadają sobie osoby pragnące w sposób praktyczny i funkcjonalny wykończyć swoje domy. Wbrew pozorom rodzaj zastosowanej stolarki okiennej wpływa nie tylko na walory aranżacyjne i wygląd elewacji, ale również na panujące wewnątrz warunki termiczne i oświetleniowe. W tym artykule przybliżamy ten temat udzielając praktycznych porad – kiedy warto zdecydować się na świetlik dachowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie okno dachowe.

Świetliki dachowe – najważniejsze zalety wyboru

Optymalną ilość światła wewnątrz pomieszczeń zagwarantuje zastosowanie świetlików dachowych. Są to transparentne przeszklenia, lokowane w różnych miejscach dachu, pozwalające na doświetlenie wnętrz niezależnie od ich dostępu do okien elewacyjnych, a często także na ich wentylację. Świetliki dachowe są bardzo funkcjonalne – mogą być dopasowane do potrzeb konkretnego pomieszczenia lub zamierzonego sposobu wykorzystania.

Oprócz dostępu do naturalnego światła dziennego, inwestorzy wybierający świetliki dachowe mogą także liczyć na ograniczone zużycie energii elektrycznej. Korzystanie z systemów sztucznego oświetlenia zostanie ograniczone właśnie dzięki dostępowi do świetlików dachowych. Do grona istotnych korzyści należy też zaliczyć walory aranżacyjne – pomieszczenia są jaśniejsze, a przeszklenia dachowe stanowią ich swoistą ozdobę, podkreślającą nowoczesne, loftowe wnętrze.

Okna dachowe – możliwości i zastosowanie

Okna dachowe wykorzystujemy przede wszystkim w pomieszczeniach na poddaszu, wymagających dodatkowego doświetlenia. Ich zaletą jest szeroka dostępność rozmaitych wariantów, które możemy dopasować do elewacji budynku oraz pozostałych elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Są też dostępne w wariantach o zróżnicowanym sposobie otwierania i dodatkowych funkcjach.

W porównaniu do świetlików dachowych, ustępują im pod kątem walorów aranżacyjnych oraz funkcji nasłonecznienia. Świetliki dachowe są bowiem elementami wysoce nowoczesnymi, których zastosowanie pozwala odmienić wnętrze, czyniąc je bardziej nowoczesnym i atrakcyjnym. Podobnie jednak jak świetliki, okna dachowe skutecznie wspomagają pracę wentylacji.

Świetliki dachowe – kiedy będą wyborem trafionym?

Sposób konstruowania świetlików sprawia, że mogą być stosowane w niemal każdego typu konstrukcji budowlanej i wielu typach dachów. Odpowiednio zamontowane świetliki są w stanie przenieść promienie świetlne do nawet najbardziej odległych pomieszczeń. Ponadto mogą zostać zamontowane nie tylko na dachach spadowych, ale też płaskich i tych o nieregularnych kształtach.

Standardowo oblicza się, że jeden świetlik o przeciętnych rozmiarach jest w stanie zapewnić nasłonecznienie w pomieszczeniu sięgającym nawet 20 m2. W porównaniu do okien dachowych, jest to nawet dwukrotnie większa skuteczność w naświetlaniu. Warto jednak podkreślić, że wybór najlepszego rozwiązania zależy także od innych, bardziej indywidualnych czynników, które również należy wziąć pod uwagę w czasie podejmowania decyzji.