Każdy dach wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów oraz wykonywania bieżących napraw. Jeśli dach jest wyposażony w świetliki, zadanie to staje się jeszcze bardziej istotne i wymagające. Odpowiednio zakonserwowany świetlik będzie szczelną barierą przed dostępem chłodnego powietrza i wilgoci, a zarazem estetycznym zwieńczeniem dachu. W tym artykule prezentujemy porady dotyczące samodzielnej i profesjonalnej konserwacji świetlików. Podpowiadamy jakie oddziaływania im zagrażają, na co zwrócić szczególną uwagę w czasie przeglądu oraz jakie środki zaradcze warto stosować w ramach bieżącej konserwacji.
Kiedy wykonać przegląd świetlików dachowych?
Choć świetliki dachowe to wytrzymałe i stabilne systemy dachowe, warto regularnie przeprowadzać ich szczegółowe przeglądy. Pozwoli to zabezpieczyć się przed wystąpieniem usterek i awarii w przyszłości oraz narażeniem na związane z tym koszta. Zaleca się wykonywanie przeglądów nawet dwa razy w ciągu roku – po okresie letnim oraz po okresie zimowym, w czasie których świetlikom zagrażają odmienne oddziaływania. Oczywiście każde podejrzenie wystąpienia usterki powinno skłaniać nas do przeprowadzenia dodatkowego przeglądu.
Na co zwrócić uwagę w czasie przeglądu świetlików dachowych?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na powierzchnię świetlików, systemy ich mocowania oraz stan uszczelek. Niektóre nieprawidłowości możemy natychmiast naprawić – dokręcając śrubkę lub wciskając wysuniętą uszczelkę na swoje miejsce. W świetlikach posiadających systemy otwierania warto dokładnie posmarować zawiasy oraz elementy uchylne. W bardziej zaawansowanych systemach warto przyjrzeć się stanom czujek (wiatru lub deszczu) i dokładnie je przeczyścić.
W strukturze i konstrukcji świetlików warto szukać potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Mogły powstać w czasie odśnieżania dachu lub pod wpływem wichury i niesionych przez nią przedmiotów. Wszelkie pęknięcia, potencjalne nieszczelności i braki należy natychmiast odnotować oraz w zależności od ich rozmiaru i rangi, podjąć się samodzielnego lub fachowego wypełnienia. Przegląd powinien również obejmować podstawę świetlików dachowych.
Czym i jak konserwować świetliki?
Środki i technologię dobieramy względem konkretnych problemów jakie wystąpiły w strukturze świetlika. Fragmenty pokryte korozją warto oszlifować i dokładnie oczyścić, zabezpieczając preparatami hydrofobowymi. Wybrakowane elementy w mocowaniu lub systemach rynien należy naprawić, przywracając ich stabilne ułożenie. Warto też oczyścić powierzchnię świetlika z osadów, udrożnić zapchane odwodnienia. Ponadto wszystkie inne elementy stalowe warto zabezpieczyć środkami antykorozyjnymi.
Skuteczną formą zabezpieczenia jest oklejanie folią. Dzięki jej zastosowaniu naprawa świetlików dachowych przez kolejne lata będzie niepotrzebna. Folie mogą mieć właściwości przeciwsłoneczne, co czyni je doskonałym wyborem w przypadku budynków narażonych na przegrzanie. Znajdziemy także folie antywłamaniowe, stosowane jako zabezpieczenie świetlików zagrożonych wybiciem.
Na koniec warto podkreślić, że w myciu świetlików najlepsze efekty uzyskamy stosując środki konserwujące dedykowane do konkretnego materiału. Jeśli jednak nie dysponujemy nimi, warto użyć uniwersalnych płynów czyszczących lub po prostu wody z mydłem.